Андрій Толмачов: «Enamine докладає багато зусиль, щоб підвищити рівень освіти в Україні та популяризувати хімічну галузь серед молоді»

Поміж партнерів Львівської політехніки є компанії, діяльність яких давно стала візитівкою України на світовому рівні. За кілька днів до повномасштабної війни кафедра технології біологічно активних сполук, фармації та біотехнології Інституту хімії та хімічних технологій Національного університету «Львівська політехніка» розпочала співпрацю з компанією Enamine, яка є світовим постачальником сполук для наукових експериментів, нових лікарських препаратів і хімічних компонентів для дослідницьких програм агропромислових, біотехнологічних та фармацевтичних компаній.

Незважаючи на війну і непростий період для нашої держави, засновник і генеральний директор Enamine Андрій Толмачов упевнено стверджує, що підтримуватиме наш університет і сприятиме підвищенню якості підготовки студентів, які обрали хімічний фах.

Хімічна компанія Enamine — одне з найбільших у Європі виробництв органічного синтезу — заснована 1991 року. Її науково-виробнича база розміщена в Києві. Є також невеликі осередки по всій Україні. А ще вона має офіційні представництва в ЄС (Рига), США (Нью-Джерсі) та дистриб’ютора в Японії. 

Компанія налічує понад 2 тисячі співробітників, середній вік яких — 35 років. Із них — більш як 800 хіміків-синтетиків, 120 аналітиків, 110 біологів, 300 технічних працівників, 280 інженерів, 350 співробітників у навчанні, серед яких 151 кандидат наук і 14 докторів медичних наук.

Почавши як постачальник скринінгових сполук, сьогодні компанія має найрізноманітнішу комерційну колекцію у світі. Enamine може синтезувати будь-які їх комбінації. Наразі Enamine REAL Space містить десятки мільярдів молекул.

Показово, що Enamine є головним хімічним партнером у відкритому науковому проєкті COVID-19 Moonshot, який розпочався в березні 2020 року з розроблення незапатентованого противірусного препарату для лікування SARS-CoV-2 — вірусу, що спричиняє COVID-19. На початковому етапі проєкту проводили скринінг фрагментів, для якого більшість сполук надавала Enamine. 

Особливістю Enamine є те, що компанія інвестує в наукові ресурси і будує тісні відносини з академічними колами в Україні та світі. З науковцями з індексом Гірша h 42 (згідно зі Scopus) вона має досить сильні позиції в галузі хімії, навіть якщо порівняти з багатьма академічними установами. 

Також Enamine стала першою приватною компанією, яка здобула грант Horizon 2020 від Європейської дослідницької ради та гранти від NIH (Національний інститут охорони здоров’я, США).

Кількість і вплив наукових публікацій Enamine постійно зростають, перевищивши 80 статей у 2021 році. Більшість із них описують досягнення компанії в органічному синтезі й були опубліковані у високорейтингових спеціалізованих журналах (наприклад, Nature та Science).

Enamine також суттєво підтримує хімічну освіту в Україні через свій благодійний фонд, надаючи стипендії викладачам хімії, фінансуючи українські олімпіади з хімії, ремонтуючи аудиторії та лабораторії в університетах, спонсоруючи видання підручників тощо.

— Я вважаю, що благодійництво потрібне для того, щоб допомагати іншим розвиватися. Тому передусім треба розширювати ті напрями, де люди чогось навчаються і можуть потім самі допомогти собі в житті, — наголосив Андрій Олексійович. 

Науковець вболіває за розвиток хімічної науки в Україні й робить усе можливе, щоб про перспективи цього напряму дізнавалася молодь.

— ІТ-сфера в Україні представлена досить добре, багато компаній, які у світі сприймають як американські, насправді є українськими або там здебільшого працюють наші фахівці. Можливо, дещо спрощую, та щоб стати добрим програмістом, досить мати свій комп’ютер і робочий стіл. А от щоб стати добрим хіміком, цього замало. Потрібні лабораторії, які матимуть відповідне оснащення, де можна буде проводити різноманітні експерименти. На жаль, в Україні небагато місць, де можна це робити. Тому ми почали з того, що створили практикум у себе на виробництві. Оскільки основну свою діяльність провадимо в Києві, то більше допомагали Київському національному університетові імені Тараса Шевченка, Національному технічному університетові України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Та з початком війни ми частіше буваємо на заході України, тому вирішили зробити щось схоже й у Львові. Зрозуміло, що це не вдасться зреалізувати так швидко, — пояснює Андрій Толмачов. — Наша робота залежить від того, наскільки швидкими є її виконання і доставка, бо оперативність дуже важлива. Війна поставила перед нами серйозні виклики, зокрема те, що тепер найближчий аеропорт — у Польщі, а це сповільнює процеси. Звичайно, ми пристосовуємося до таких умов, шукаємо способи побудувати нові логістичні шляхи. До цього спонукнуло й те, що на початку повномасштабної російської агресії в Броварах під Києвом перебували окупанти, тож ми змушені були вивезти нашу колекцію, в якій понад 3 мільйони скринінгових сполук — це найбільша колекція у світі, — під Львів, до Сокаля. Згодом ми маємо намір там і у Львові розвивати виробничу філію.

Зацікавлення Львівською політехнікою не є випадковим. Як зауважила завідувачка кафедри технології біологічно активних сполук, фармації та біотехнології професорка Віра Лубенець, у компанії Enamine вже тривалий час працюють випускники нашого університету, які зарекомендували себе дуже добре і продемонстрували високий фаховий рівень.

— Із Львівською політехнікою провадитимемо роботу за кількома напрямами. Насамперед будемо допомагати, підвищуючи освітній рівень та створюючи нові лабораторії. Ми розуміємо, що в закладах вищої освіти досить важко налагодити роботу на сучасному рівні, бо, наприклад, якщо ми використовуємо прилади, які коштують по 3–5 мільйонів гривень, то закупити таке обладнання для університетських лабораторій не так просто і швидко цього не зробиш.

Тому радимо студентам проходити в нас стажування. Для цього створили всі побутові умови, пропонуємо стипендії, які ще більше мали б мотивувати молодь. Також співпрацюватимемо з науковцями. Маємо передові курси і відкриті до співпраці. У нас є відповідальні, які постійно моніторять освітньо-науковий ринок світу, стежачи, щоб наші спеціалізовані курси були на високому рівні. Наші науковці обмінюються навчальними курсами зі світилами хімічної науки світового рівня, — зауважив засновник Enamine.

У компанії підтримують і середню освіту, бо переконані, що захоплення наукою треба розвивати ще зі школи. Enamine багато років опікується українською міжнародною командою школярів, які беруть участь у міжнародних наукових конкурсах та олімпіадах. Завдяки цьому вони посідають дуже високі місця. Варто врахувати, що змагаються наші учні з командами Китаю, США, тобто країн, де в освіту вкладають багато.

— Ми передусім хочемо створити можливості для талановитої молоді. Працюємо над тим, щоб, починаючи зі школи, наша молодь розуміла, що в хімічній галузі добре зароблятиме, матиме перспективну роботу. Тобто, щоб, ще обираючи майбутній фах, абітурієнти знали, що сфера хімії дає змогу досягати успіху і що цей напрям дуже прогресивний. У нашій компанії оплата вища, ніж у відповідних сферах у Польщі. Думаю, такі перспективи роботи в Україні дуже привабливі. Та треба мати також високий рівень знань. Тож мають бути відповідні умови й у закладах вищої освіти. Ми над цим працюватимемо. Для нас важливо, щоб люди поверталися в Україну й бачили, що тут сьогодні краще, ніж учора, і вірили, що завтра буде ще краще, — акцентував Андрій Олексійович. 

Віктор Зварич, старший науковий співробітник кафедри технології біологічно активних сполук, фармації та біотехнології ІХХТ:

— Якщо у світі Україну асоціюють з ІТ-сферою, вугільною промисловістю, то в хімічній сфері — з компанією Enamine. Все, що вона робить, — це мегависокий рівень. Варто розуміти, що багато в чому їхня робота унікальна на світовому рівні. Те, що наших студентів запрошують на стажування, відкриває потужні можливості. Їх не лише вчать провідні ментори, а й забезпечують стипендіями та проживанням. Студенти проходять інтенсив лабораторних практикумів, працюючи на найновішому обладнанні з дорогими реактивами. Я теж мав змогу під час своєї відпустки в липні постажуватися там. Кожен зі студентів має своє місце, коло них завжди є кваліфіковані працівники. Тобто рівень роботи дуже високий. Наша співпраця почалася завдяки старанням завідувачки кафедри Віри Лубенець. Важливо й те, що фахівці Enamine допомагають науковцям побачити не лише те, що добре для науки, а й те, що варто правильно комерціалізувати.

Говорячи про важливість благодійництва для розвитку університету, директор ІХХТ професор Володимир Скорохода наголосив:

— Освіта, наука та культура — три галузі, успіх яких завжди чималою мірою залежить від благодійництва. Нашому інституту підтримка меценатів і спонсорів дає змогу відкривати нові навчальні лабораторії, роблячи доступними сучасні інформаційні бази даних і новітні прилади для навчання студентів та для науково-дослідної роботи. 

Часто благодійництво є інвестицією, адже підприємства фактично одержують потенційних працівників — випускників інституту, які підготовлені на поліпшеній, актуальній матеріально-технічній базі й, отже, є більш фаховими і кваліфікованими.  

Дякуємо всім, хто допомагає нашому інституту, і запрошуємо профільні підприємства й організації долучатися до підтримки української освіти та науки.

  • Дата
    29.11.2023
  • Автор
    НАТАЛЯ ПАВЛИШИН, ЦЕНТР КОМУНІКАЦІЙ НУЛП